Hallens hæderspris

Hallens hæderspris er i de seneste år tildelt følgende:

IMG_20170314_Hallens_pris

2016: Kurt Dalby.
(For arbejdet med og i EB Håndbold)

2015: Kathrine Eggertsen.
(For arbejdet med gymnastik og Vision 2020)

2014: Karina Feltsen.
(For sit store arbejde i EB Badminton.)

2013: Charlotte Lindved.
(For sit store arbejde i FU mm.)

2012: Poul Møller.
(For arbejde med idræt i EB-motion samt arbejde i Kulturhusets bestyrelse)

2011: Claus Thorhauge.
(For arbejde med Bøllingsø Bryghus)

2010: Finn Hønholt Christensen.
(For mange års arbejde i EB forretningsudvalg)

2009: Harly Nielsen
(Solidt arbejde for ungdomsskolen,- folkeræs, og motorlære )

2008: Lene Nielsen.
(Mangeårig arbejde for boldklubben,- og formand for hallen)

2007: Esther og Finn Jakobsen
(Stort hjælpearbejde til håndboldafdelingen)

2006: Hans Jørgen Hansen og Steen Ancher
(Arrangør af egnsspillet Korsveje)

2005: Jørgen Christensen & Michael Lindved.
(Opstart af spinning i Engesvang )

2004: Poul Erik Hansesgaard.
(For Badminton i DGI og Engesvang )

2003: Jan Elkjær
(Stort arbejde ved Hedefesten m.m)

2002: Bodil Jørgensen.
(Stort arrangement i byens kulturliv mm. )

2001: Kurt Olesen.
(Stort arbejde for EB,- og byen som helhed )

2000: Finn Hønholt Christensen.
(Stort arbejde bl.a. omkring etablering af kulturhuset )

1999: Knud Højlund
(Formand for Engesvanghallen i 13 år)

1998: Verner Jensen.
(Mange år som kasserer i badminton)

1997: Gitte Kristensen & Poul Møller Jensen.

1996: Lis Bregnhøj.
(Formand for håndboldafdeling)

1995: Poul Sørensen (polle)
(mangeårig holdleder for håndbold)

1994: Joan Højlund.
(Stor indsats for Engesvang boldklub)

1993: Hedefestudvalget.

1992: Henry Hansen.
(For Basket og Volley i Engesvang )

1991: Inge Lise Laier
(kasserer i hallen 10 år)

1990: Irma Skov
(håndbold micro)

1989: Lars Rasmussen
(træner for senior)

1988: Bente Nielsen.
(EB håndboldafdeling)

1987: Hanne og Jørgen Brønd
(Håndbold fodbold mm. )

1986: Mogens Vangsgaard
(ungdomsvenner)

1985: Mogens Jensen
(EB håndboldafdeling )

1984: EB´s volley og basketklub´s junior piger

1983: EB´s ungdomsvenner

1982: Michael Lindved
(Stort arbejde for fodbold ungdom)

1981: Henning Olsen
(Engesvang skyttekreds)

1980: Johannes Munksgård
(Stor indsats for badminton )

1979: Pårup borger og håndværkerforening
(Klubhusbyggeri )

1978: EB serie 2
(for indsats i fodbold pokalturneringen )

dit lokale sportscenter